21 september 2026

Regels voorschoolse educatie veranderen in 2027: Volg het webinar 27 oktoberLeden

In 2027 veranderen enkele regels voor de voorschoolse educatie (ve). De wijzigingen geven kinderopvangorganisaties onder meer meer ruimte bij de inzet van beroepskrachten in opleiding. Ook worden de opleidingseisen voor pedagogisch professionals in de ve aangepast.

We zetten de belangrijkste wijzigingen voor kindercentra met ve-groepen op een rij.

  • Bbl-studenten formatief inzetbaar vanaf 1 januari 2027

Vanaf 1 januari mogen kinderopvangorganisaties beroepskrachten in opleiding die een bbl-opleiding volgen onder voorwaarden formatief inzetten op een ve-groep. Dit kan nadat een student het eerste leerjaar heeft afgerond.

Daarbij gelden onder andere de volgende voorwaarden:

– Voor mbo-3-studenten is het keuzedeel ontwikkelingsgericht werken verplicht.
-Formatieve inzet is mogelijk op groepen van 8 tot en met 16 peuters.
-Op de groep moet ook een gediplomeerde beroepskracht voorschoolse educatie aanwezig zijn.
-Maximaal 50% van de formatie op een kindercentrum mag bestaan uit beroepskrachten in opleiding.
-Voor het begeleidingsplan gelden aanvullende eisen.

  • Opleidingsniveau ve verduidelijkt

Vanaf 1 januari 2027 wordt de vereiste basisbekwaamheid voor beroepskrachten in de voorschoolse educatie gelijkgetrokken met de eisen voor de reguliere kinderopvang. Deze eisen zijn opgenomen in de Cao Kinderopvang.

De aanvullende eisen voor de ve blijven bestaan. Het gaat om de taaleis ve – 3F voor mondelinge taalvaardigheid en lezen – en de vereiste vaardigheden voor ontwikkelingsgericht werken.

  • Interactief voorlezen onderdeel van nieuwe opleidingen

Vanaf 1 augustus 2027 wordt interactief voorlezen aan het jonge kind verplicht onderdeel van de opleiding van nieuwe beroepskrachten ve. Deze vaardigheid wordt opgenomen in de mbo-kwalificatiedossiers en de aanvullende nascholing.

Voor bestaande beroepskrachten ve verandert er op dit punt niets. Zij blijven aan de eisen voldoen en hoeven hiervoor geen aanvullende scholing te volgen. Ook blijft lezen onderdeel van de bestaande taaleis ve.

Webinar op 27 oktober
Wil je meer weten over de wijzigingen en wat deze betekenen voor jouw organisatie? Op 27 oktober 2026 van 15.00 tot 16.00 uur organiseren het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW), BK en BMK gezamenlijk een webinar over de nieuwe regels.

Tijdens het webinar worden de wijzigingen toegelicht en is er gelegenheid om meer te horen over de toepassing ervan in de praktijk.

Meld je aan voor het webinar

Lid worden